Sealock (YiFuLong Outdoor Gear Co., Ltd.) a construit genți impermeabile de peste 20 de ani, producând pentru mărci internaționale de exterior și de ciclism, inclusiv KAILAS, OSPREY, Helly Hansen și CHUMS.
Principiul definitoriu al designului genților de ambalare a bicicletei este că pozițiile pe o bicicletă nu sunt volume de depozitare interschimbabile - fiecare se potrivește unui tip diferit de încărcătură, iar greșirea este ceea ce face ca mânerul unei biciclete încărcate să fie prost:
| Imagine | Model | Capacitate | Material | Montaj / caracteristici | Pagina de produs |
|---|---|---|---|---|---|
|
SL-K022 Geantă de șa | 10-14L | TPU 420D + armătură TPU 600D | Sine de scaun + tija de șa · roll-top · IPX6–7 · Catarame UTX/Duraflex · 50 × 18 × 16 cm la 12L | Vedere |
|
SL-K060B Geantă pentru ghidon | 7L | TPU | Suport cockpit pentru munte și drum · negru, gri | Vedere |
|
Geantă pentru cadru cu tub superior | 0,8 L · 80 g | 800D TPU | Trei bretele reglabile, două pe tubul superior și una pe tubul de direcție · fermoar impermeabil · protecție împotriva ploii și stropilor | Vedere |
|
SL-K089-A Geantă pentru cadru | La specificație | 600D TPU | Suport pentru tub superior · dimensiuni tăiate conform specificațiilor cumpărătorului · negru, gri, verde armat, maro | Vedere |
|
SL-K088-A Geantă pentru scaun | 20 × 9,5 × 5 cm | 600D TPU | Transport sub șa pentru tub, unelte, chei și portofel | Vedere |
|
K055 Geanta de sub scaun | 22,5 × 10,5 × 7 cm | 600D TPU | Transport sub șa · negru · BSCI / ISO | Vedere |
|
SL-K1102-A Geantă de coadă | 30 × 17,5 × 56 cm | Țesătură acoperită impermeabilă | Suport pentru portbagaj din spate pentru navetă și turism · MOQ 500 buc | Vedere |
|
Rucsac SL-E980 Commuter | 22L | Laminat TPU 600D | Roll-top · IPX6 · husă detașabilă pentru laptop de 15,6 inchi · Spate flux de aer 3D EVA · 48 × 30 × 15 cm · 0,95 kg | Vedere |
|
Rucsac pentru ciclism SL-E144 | 15L | TPU | Spate plutitor ventilat · IPX6 · 27 × 18 × 50 cm · 0,85 kg | Vedere |
|
Rucsac SL-E216 Commuter | 20L | Laminat TPU 420D | IPX6 · buzunar frontal impermeabil · EVA air-mesh spate · reflectorizant · 0,8 kg | Vedere |
|
Rucsac TPU negru și gri | 8L | TPU | Cusături sudate HF · buzunar interior impermeabil · 29 × 7 × 42 cm · MOQ 500 buc | Vedere |
Pentru o marcă, acest lucru contează din punct de vedere comercial: o gamă construită în jurul pozițiilor vinde un sistem unui singur client, mai degrabă decât SKU-uri concurente, iar pozițiile se completează cu adevărat, mai degrabă decât se înlocuiesc.
Pachetele de scaune prost construite se leagănă dintr-o parte în alta pe teren accidentat, ceea ce slăbește echilibrul călărețului și uzează progresiv punctele de montare care ar trebui să le țină. Pe teren tehnic, o geantă care se schimbă nu este doar enervantă - face călătoria mai grea și mai puțin previzibilă, motiv pentru care calitatea montării separă un produs serios de unul ieftin aici mult mai puternic decât în majoritatea categoriilor de genți.
Răspunsurile de inginerie sunt structurale și mai degrabă cusute decât sudate:
Geanta pentru biciclete din gamă este construită după această logică – 10–14L cu un corp din nailon laminat 420D TPU și un panou de întărire TPU 600D, chingă de nailon de înaltă rezistență pe catarame UTX sau Duraflex, montată atât pe șinele scaunului, cât și pe tija șa, cu o închidere rulanta, care să slăbească mai degrabă decât să slăbească. La 12L măsoară 50 × 18 × 16 cm, ceea ce menține consolă suficient de scurtă pentru a rămâne departe de anvelopă pe majoritatea cadrelor.
Construcția cu roll-top își câștigă locul aici, în special, deoarece rularea mai multor viraje strânge pachetul în jos pe măsură ce volumul scade, care este stabilit în ghidul pentrude ce roll-top-urile domină depozitarea impermeabilă.
Cel mai util test unic al bagajelor de biciclete este dacă face zgomot. O configurație care scârțâie, freacă sau se leagănă îl convinge treptat pe călăreț să transporte mai puțin decât a planificat, ceea ce este un eșec de design chiar dacă nimic nu se sparge. Trei probleme de ștergere cauzează cea mai mare parte a acesteia și toate cele trei sunt mai degrabă probleme de specificații decât erori ale utilizatorului:
Deoarece geometria cadrului variază atât de mult, aici este și locul în care dezvoltarea personalizată își câștigă păstrarea: o geantă pentru cadru tăiată la dimensiunile de cadru ale mărcii se potrivește acolo unde una universală se deschide și se freacă.
Călăreții de rezistență și pietriș se întind după mâncare sau un telefon la fiecare cincisprezece până la douăzeci și cinci de minute, iar oprirea de fiecare dată nu este acceptabilă. Acest singur fapt comportamental este motivul pentru care gențile pentru ghidon cu tub superior și compacte există ca o categorie separată, mai degrabă decât ca versiuni mici ale celor mai mari. Cerințele lor de specificații sunt diferite: operare cu o singură mână în timpul mișcării, un capac care rămâne deschis sau se închide fără să se uite, părți suficient de rigide încât geanta să nu se prăbușească atunci când este pusă mâna în ea și din ce în ce mai mult un port de cablu pentru încărcarea unei unități principale de la o bancă de alimentare în interior.
Greutatea totală transportată variază enorm în funcție de utilizare și determină dacă un sistem de ambalare a bicicletei sau un sistem de portbagaj este răspunsul corect:
Un brand care le acoperă pe primele două cu un sistem de bikepacking și pe al treilea cu bagaje în stil sacoș deservește întreaga piață fără ca o linie să o canibalizeze pe cealaltă.
Gențile pentru biciclete sunt un caz clar pentru ambele discipline de producție. Sudarea de înaltă frecvență construiește corpul etanș, fără găuri de ace, care ține ploaia și pulverizarea drumului într-un sac montat la centimetri deasupra unei anvelope umede. Cusătura industrială construiește tot ceea ce o face să rămână pe loc și să se comporte: sisteme de curele și închideri cu velcro, rigidizări interne și deflectoare, ancore de montare întărite, panouri de protecție în cazul în care geanta intră în contact cu cadrul și hamul de pe rucsacuri de ciclism. Sealock funcționează ambele ca ateliere separate pe același etaj de producție, astfel încât o pungă se mișcă între ele în interiorul unei singure fabrici, în loc să fie subcontractată.
Alegerea materialelor se referă la țesături laminate cu TPU pentru echilibrul dintre greutate redusă, flexibilitate la rece și rezistență la abraziune pe care le cere ciclismul, cu denieri mai grei acolo unde o geantă intră în contact cu cadrul sau cu solul. Comparația mai largă este prezentată înGhid material TPU.
O distincție care merită inclusă în copierea produsului: cadrul mic, tubul superior și gențile de sub șa din această gamă sunt construite pentru ploaie și pulverizare de drum, mai degrabă decât pentru imersare - geanta cu tub superior de 0,8 L din TPU 800D este rezistentă la zgârieturi și etanșată împotriva intemperiilor, dar nu trebuie scufundată. Rucsacuri de șa mai mari și rucsacuri de ciclism au evaluări mai mari. Marketingul fiecăruia la nivelul său real este ceea ce menține profiturile scăzute.
Modele organizate în funcție de tip și nu de prioritate:
| Imagine | Model | Capacitate | Material | Montaj / caracteristici | Pagina de produs |
|---|---|---|---|---|---|
|
SL-K022 Geantă de șa | 10-14L | TPU 420D + armătură TPU 600D | Sine de scaun + tija de șa · roll-top · IPX6–7 · Catarame UTX/Duraflex · 50 × 18 × 16 cm la 12L | Vedere |
|
SL-K060B Geantă pentru ghidon | 7L | TPU | Suport cockpit pentru munte și drum · negru, gri | Vedere |
|
Geantă pentru cadru cu tub superior | 0,8 L · 80 g | 800D TPU | Trei bretele reglabile, două pe tubul superior și una pe tubul de direcție · fermoar impermeabil · protecție împotriva ploii și stropilor | Vedere |
|
SL-K089-A Geantă pentru cadru | La specificație | 600D TPU | Suport pentru tub superior · dimensiuni tăiate conform specificațiilor cumpărătorului · negru, gri, verde armat, maro | Vedere |
|
SL-K088-A Geantă pentru scaun | 20 × 9,5 × 5 cm | 600D TPU | Transport sub șa pentru tub, unelte, chei și portofel | Vedere |
|
K055 Geanta de sub scaun | 22,5 × 10,5 × 7 cm | 600D TPU | Transport sub șa · negru · BSCI / ISO | Vedere |
|
SL-K1102-A Geantă de coadă | 30 × 17,5 × 56 cm | Țesătură acoperită impermeabilă | Suport pentru portbagaj din spate pentru navetă și turism · MOQ 500 buc | Vedere |
|
Rucsac SL-E980 Commuter | 22L | Laminat TPU 600D | Roll-top · IPX6 · husă detașabilă pentru laptop de 15,6 inchi · Spate flux de aer 3D EVA · 48 × 30 × 15 cm · 0,95 kg | Vedere |
|
Rucsac pentru ciclism SL-E144 | 15L | TPU | Spate plutitor ventilat · IPX6 · 27 × 18 × 50 cm · 0,85 kg | Vedere |
|
Rucsac SL-E216 Commuter | 20L | Laminat TPU 420D | IPX6 · buzunar frontal impermeabil · EVA air-mesh spate · reflectorizant · 0,8 kg | Vedere |
|
Rucsac TPU negru și gri | 8L | TPU | Cusături sudate HF · buzunar interior impermeabil · 29 × 7 × 42 cm · MOQ 500 buc | Vedere |
Categoriile complete stau subpungi impermeabile, rucsacuri uscate, șipungi uscate. Domeniul personalizării este acoperit în ghidul pentrupungi uscate personalizate, și inginerie ham pentru rucsacuri de ciclism în ghidul pentrurucsac impermeabil proiecte OEM.
Dincolo de logo și culoare, un program de ciclism poate specifica capacitatea și forma tăiate la dimensiunile de cadru denumite, arhitectura de montare, inclusiv numărul de curele și sisteme de eliberare rapidă, rigidizare internă și construcție anti-oscilare, geometrie de degajare a anvelopei și cablurilor, tipul de închidere de la roll-top până la fermoar sigilat, țesătură și denier, panouri de protecție a contactului cadru, porturi de matrice, ambalaj reflectorizant, porturi de matrice, ambalaj. Dezvoltarea de la bază dintr-o schiță, eșantion sau specificație țintă este acceptată; noile geometrii au nevoie de propriile matrițe prelucrate pentru componentele sudate, cotate separat și construite înainte de prelevare.
Fiecare lot rulează IQC pe materialul primit, fermoarele, cataramele și curelele; IPQC pe suduri, densitatea și tensiunea cusăturii și construcția punctului de montare în proces, inclusiv testele de decojire pe probe de sudură la începutul rulării; și OQC cu eșantionare AQL, testare de imersie în lot și comparație semnată cu eșantion de aur. Ciclul de încărcare de peste 1.500 de cicluri vizează curelele de montare, ancorele și mânerele - punctele care atacă vibrațiile și balansarea pe o bicicletă - alături de rezistența la tracțiune și de aderență, pulverizarea cu sare, rezistența la frecare, rezistența culorii și diferența de culoare. Procedura completă de inspecție a clientului - despachetarea, extracția în vid, o pauză statică de 24 de ore și determinarea scurgerilor de aer - poate fi urmărită de la capăt la capăt, cu inspecția SGS sau QIMA disponibilă. Standardele sunt stabilite înstandarde de control al calității pentru producția impermeabilă.
Î: De ce nu poate un design de geantă să servească fiecare poziție de pe bicicletă?
R: Pentru că fiecare poziție se potrivește unui tip diferit de sarcină. Gențile pentru cadru preiau o greutate densă scăzută și centrală, gențile pentru ghidon preiau obiecte ușoare și voluminoase, deoarece masa de acolo afectează direcția, iar pachetele de șa iau bunuri moi compresibile, deoarece greutatea densă atât de departe în spatele centrului cauzează balansul. O gamă construită în jurul pozițiilor se vinde ca un sistem.
Î: Ce cauzează balansarea pachetului de scaune și cum este proiectat?
R: Conținut dens plus montaj într-un singur punct plus surplomba în spate. Remediile sunt structurale: rigidizări interne sau deflectoare anti-balansare, montate atât pe șinele șei, cât și pe tija șei, mai multe curele de compresie în loc de două și o formă care menține sarcina aproape, mai degrabă decât să se extindă înapoi.
Î: Cât de mult contează cu adevărat clearance-ul?
R: Suficient pentru a decide dacă un produs este utilizabil. Pachetele de scaune trebuie să elibereze anvelopa sub compresie completă a suspensiei, gențile pentru ghidon trebuie să curețe cablurile și să lase pozițiile mâinilor libere, iar curelele care traversează cadrul au nevoie de suport de protecție. Cadrele de drum cu spațiu liber îngust pentru anvelope necesită o variantă subțire, mai degrabă decât cea standard.
Î: De ce saci mici pentru tub superior și ghidon au nevoie de dezvoltare separată?
R: Pentru că ei răspund la cadența de acces, nu la capacitate. Călăreții se întind după mâncare sau un telefon la fiecare cincisprezece până la douăzeci și cinci de minute și nu se vor opri de fiecare dată, așa că aceste genți au nevoie de operare cu o singură mână în timpul mișcării, părțile laterale suficient de rigide pentru a nu se prăbuși și adesea un port de cablu pentru încărcare.
Î: Acestea sunt sudate sau cusute?
R: Ambele, iar despărțirea este deliberată. Sudarea formează corpul etanș, care ține să pătrundă ploaia și pulverizarea anvelopelor; cusutul construiește sisteme de curele, rigidizări, deflectoare, ancore întărite și panouri de protecție a cadrului. Ambele funcționează în interior ca ateliere separate la același etaj de producție.
Î: Se pot tăia pungile cu cadru după geometria noastră proprie?
R: Da, și este locul în care dezvoltarea personalizată se plătește cel mai mult în această categorie. Triunghiurile de cadru variază foarte mult, așa că o geantă tăiată la dimensiunile proprii ale mărcii se potrivește acolo unde una universală se găsește și se freacă - un adevărat diferențiator pentru o marcă de biciclete care își vinde propriile accesorii.
Pentru dezvoltare specifică cadrului, arhitectură de montare, mostre sau o propunere OEM completă,trimiteți o anchetă. Sealock răspunde solicitărilor de achiziții în termen de 24 de ore, cu producție din Dongguan, China sau Ho Chi Minh City, Vietnam.